Blog

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia wielu istotnych decyzji, w tym wyboru pomiędzy domem i mieszkaniem. Rozstrzygnięcie sporu dom czy mieszkanie nie jest prostym zadaniem, ponieważ każde z rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeśli zastanawiasz się nad tym, w co zainwestować, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Więcej
Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jeśli chcesz kupić działkę, dom lub mieszkanie w pierwszym kroku powinieneś zajrzeć do księgi wieczystej, w której znajdują się informacje dotyczące faktycznego stanu prawnego nieruchomości. Tym sposobem z całą pewnością unikniesz nieuczciwych sprzedających. W tym celu niezbędny jest numer księgi wieczystej. Jak go znaleźć?

Więcej
Leasing nieruchomości - co to takiego

Leasing nieruchomości – co to takiego?

Leasing niemal od razu kojarzy się z samochodami lub maszynami, jednak nie są to jedyne sposoby zastosowania tego narzędzia finansowego. Jest to także rozwiązanie, które zastosować można w przypadku nieruchomości. Co dokładnie oznacza leasing nieruchomości? Jakie zalety i wady posiada to rozwiązanie? I czym różni się od kredytu hipotecznego? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!

Więcej
Umowa najmu mieszkania– co powinna zawierać

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać?

Umowa najmu mieszkania powinna zawierać określone elementy, w tym dane najemcy i wynajmującego oraz dotyczące przedmiotu najmu, czyli lokalu mieszkalnego, a także informacje określające podstawowe warunki umowy i jej wypowiedzenia. Jeśli ich zabraknie, mowa może zostać unieważniona ze względu na brak mocy prawnej. Co więcej dobrze sporządzona umowa najmu mieszkania jest podstawą do rozstrzygnięcia ewentualnych sporów. Z tej przyczyny warto ją dobrze przygotować. Zatem jakie zapisy warto umieścić w umowie najmu mieszkania?

Więcej
Zakup nieruchomości przez obcokrajowca – prawa przy nabywaniu nieruchomości na własność i pod inwestycję

Zakup nieruchomości przez obcokrajowca – prawa przy nabywaniu nieruchomości na własność i pod inwestycję

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca jest możliwe, jednak w niektórych przypadkach potrzebne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kto musi się ubiegać o wydanie zezwolenia i w jaki sposób wypełnić kwestie formalne? A także jakie nieruchomości mogą nabyć cudzoziemcy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Więcej
Podatek katastralny w Polsce – na czym polega i kiedy można spodziewać się jego wprowadzenia

Podatek katastralny w Polsce – na czym polega i kiedy można spodziewać się jego wprowadzenia?

W wielu krajach europejskich obowiązuje tzw. podatek katastralny, do którego zapłaty zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości. W Polsce wciąż funkcjonuje z kolei podatek od nieruchomości, jednak jego wysokość jest ustalana w zupełnie inny sposób. Czym jest i jak działa podatek katastralny? I czy możemy się spodziewać wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce?

Więcej
Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

Aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie przyczyniły się do poszukiwania przez wielu inwestorów sposobu na ulokowanie kapitału. Do niedawna za bezpieczny sposób inwestowania uznawane były nieruchomości, jednak rosnąca inflacja, wstrzymanie wielu inwestycji budowlanych, trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych oraz rosnące stopy procentowe przyniosły niepewność w tym zakresie. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku.

Więcej
Jak inwestować w nieruchomości

Jak inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbardziej bezpiecznych metod lokowania kapitału. Jeśli chcesz zostać inwestorem i zakupić nieruchomość w celu jej wynajmu lub późniejszej sprzedaży, powinieneś zdobyć wiedzę, jak inwestować w nieruchomości, aby przynosiły one oczekiwane zyski. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są formy inwestowania w nieruchomości, która z nich jest obecnie najbardziej opłacalna oraz jakie są główne zasady, którymi powinien kierować się inwestor.

Więcej
Dziedziczenie nieruchomości – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Dziedziczenie nieruchomości – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

W związku z odziedziczeniem nieruchomości wiąże się konieczność załatwienia wielu istotnych formalności. Przede wszystkim niezbędne jest uregulowanie sytuacji prawnej – uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia spadku, a także dokonanie zmian w księdze wieczystej nieruchomości oraz opłacanie odpowiedniego podatku. Sprawdź, komu przysługuje spadek w określonych okolicznościach oraz o jakie kwestie formalne powinno się zadbać.

Więcej
Cesja umowy deweloperskiej – co to jest

Cesja umowy deweloperskiej – co to jest?

Cesja umowy deweloperskiej to nieodłączny element zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Podpisanie umowy z deweloperem nie przenosi bowiem prawa własności i nie zastępuje zawartej w przyszłości umowy sprzedaży. W związku z tym konieczne jest także podpisanie cesji umowy deweloperskiej. Czym jest cesja umowy deweloperskiej, jaka jest jej forma i jakie są koszty jej podpisania? Wyjaśnienia znajdziesz w naszym artykule!

Więcej