Flipy nieruchomości – co musisz wiedzieć i jak się zabezpieczyć?

flipy nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest uważane za jedną z najlepszych lokat kapitału. Uzyskiwanie dochodów z nieruchomości jest możliwe poprzez np. wynajmowanie mieszkania. Metodą na zarobek na nieruchomościach jest również wykorzystanie mechanizmu działania flipu, który obejmuje zakup nieruchomości, przeprowadzenie gruntownego remontu oraz sprzedaż takiego mieszkania.

Jednym słowem flip nieruchomości polega na tym, aby kupić mieszkanie taniej, a sprzedać je drożej, uzyskując przy tym odpowiedni zysk. Tak jak inne inwestycje, tak i flipy nieruchomości wiązać się mogą z pewnym ryzykiem. W jaki sposób przeprowadzić flip nieruchomości krok po kroku i uzyskać z niego dochód? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Flipy nieruchomości – co to takiego?

Flipping nieruchomości jest strategią inwestowania. Słowo flip pochodzi z angielskiego house flipping, czyli “obracanie domami”. Ta metoda zarabiania polega na zakupie nieruchomości nie w celu jej wykorzystania lub wynajmowania, lecz sprzedaży z zyskiem. Zysk pojawia się w wyniku działań inwestora, które mają na celu podnieść wartość mieszkania. Polegają one na przeprowadzeniu zmian w nieruchomości – jej remontu, odświeżenia, renowacji. Mieszkanie jest następnie sprzedawane po wyższej cenie, stanowiącej odzwierciedlenie jej nowego wyglądu oraz udogodnień.

Flip mieszkania jest zatem inwestycją w nieruchomości, która polega na zakupie mieszkania po atrakcyjnej cenie, odnowieniu oraz sprzedaży z zyskiem. W odróżnieniu od strategii inwestowania polegającej na zakupie i utrzymaniu nieruchomości, zapewniającej długofalowe zabezpieczenie kapitału, flipping ma na celu jak najszybszy zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Metoda ta opiera się na szybkości, a nie na osiągnięciu maksymalnego zysku. Każdy dzień jest bowiem kosztowny i wiąże się z ponoszeniem wydatków, takich jak koszty kredytu hipotecznego, mediów, podatków od nieruchomości, ubezpieczenia. Ze względu na chęć osiągnięcia zysku, koszt remontu nie może być również zbyt wysoki.

Flip nieruchomości – etapy

Inwestycja w flip nieruchomościami ma zawsze dość podobny schemat. Krok po kroku wygląda to następująco:

  1. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości, która wyróżnia się korzystną ceną, niższą od ceny rynkowej. Konieczne jest w tym celu właściwe przygotowanie oraz korzystanie z przydatnych narzędzi umożliwiających wyszukiwanie i analizę ofert. W tym celu wykorzystuje się portale ogłoszeniowe, wyszukiwarki, a także ogłoszenia o aukcjach komorniczych. Pozwalają one obserwować rynek nieruchomości i szybko reagować – czas reakcji jest kluczowy, bowiem najlepsze okazje bardzo szybko znikają.
  2. Kolejnym krokiem jest poprawne oszacowanie wartości nieruchomości oraz kosztów wynikających z odnowienia mieszkania lub domu.
  3. Analiza rynku – bierze się pod uwagę oczekiwania grupy docelowej, zainteresowanej pozyskaniem mieszkania lub domu w danej lokalizacji, o określonym standardzie.
  4. Zakup i remont nieruchomości – zazwyczaj niska cena mieszkania bądź domu jest rezultatem jego złego stanu technicznego bądź wizualnego, dlatego w celu podniesienia jego wartości konieczne jest przeprowadzenie remontu i podniesienie standardu. Częstym błędem niepowodzenia flipu jest niedoszacowanie kosztów remontu.
  5. Sprzedaż nieruchomości – ze sprzedaży nieruchomości uzyskuje się określone dochody. Można jej dokonać samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnego biura nieruchomości.

Zakup i remont mieszkania – o czym należy pamiętać?

Na rynku nieruchomości można znaleźć mieszkania o niższym standardzie lub w słabym stanie technicznym, co znacząco przekłada się na ich cenę. Zakup mieszkania lub domu po atrakcyjnej cenie oznacza z kolei możliwość osiągnięcia wyższego zysku. Należy jednak przede wszystkim liczyć się z kosztami związanymi z remontem – ich prawidłowe oszacowanie jest najtrudniejszym etapem inwestycji.

Gdy uda się już zakupić mieszkanie, konieczne jest przeprowadzenie jego remontu. Zakres prac niezbędnych do odnowienia mieszkania i podniesienia jego standardu będzie różny. Niekiedy niezbędne będzie pomalowanie ścian czy wymiana podłogi, zaś w innych przypadkach konieczne będzie np. przeprowadzenie wymiany instalacji elektrycznej lub gazowej. Mieszkanie przygotowane do sprzedaży powinno mieć zapewniony estetyczny wygląd, podwyższony standard, jednak wydatki związane z jego renowacją nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ ograniczy to dochody uzyskane z inwestycji.

Należy również pamiętać o tym, że sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od nieruchomości. Jeśli mieszkanie zostanie sprzedane w okresie do 5 lat od jego zakupu, konieczne jest opłacenie podatku od dochodu ze sprzedaży. Stawka podatku wynosi 19%. Co więcej, kupując mieszkanie należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Podatek od kupna mieszkania wynosi 2% wartości rynkowej danej nieruchomości. Do ponoszonych kosztów doliczyć należy również konieczność uiszczenia opłat notarialnych związanych z zakupem i sprzedażą mieszkania.

Z flipem mieszkań wiąże się możliwość uzyskania dochodu, lecz również ryzyko inwestycyjne – należy wziąć pod uwagę różne czynniki, w tym koszty związane z przeprowadzeniem remontu, obowiązku podatkowe oraz koszty notarialne.

Flip mieszkania – czy się opłaca?

Zastanawiasz się, czy na kupnie mieszkania oraz jego sprzedaży po wykonaniu remontu możesz zarobić? Czy flipy nieruchomości zapewniają wysokie dochody? Czynników, które mają wpływ na zwrot z inwestycji, jest sporo. Przede wszystkim znaczenie ma odpowiednie oszacowanie kosztów, jakie należy ponieść na zakup nieruchomości oraz jej remont. Wpływ na opłacalność będą mieć również aspekty takie jak: lokalizacja mieszkania, potencjał nieruchomości, jakość wykonanych prac, standard mieszkania po remoncie.

Jeśli chce się osiągać zyski, konieczne jest dobranie parametrów nieruchomości do potrzeb grupy docelowej. Lepiej sprzedają się mieszkania zlokalizowane w popularnych dzielnicach oraz blisko centrum, z dobrą komunikacją miejską i rozwiniętą infrastrukturą. Pożądany jest również metraż około 48-60 m2, dwa pokoje oraz rozkład mieszkania z salonem połączonym z aneksem kuchennym. Zadbanie o odpowiedni dobór parametrów i renowacja mieszkania do optymalnego standardu pozwalają na zysk z flippingu na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.