Home staging krok po kroku

Home staging krok po kroku

   Zmieniam życie i sprzedaje mieszkanie. Moje mieszkanie jest tak wyjątkowe, że na pewno chętnych nie będzie brakowało. Zrobiłam zdjęcia, wrzuciłam na portale ogłoszeniowe i …cisza. Ciekawe dlaczego? Sąsiadów tak szybko się sprzedało….

No właśnie. Jak to jest, że jedno mieszkanie sprzedaje się ot tak a drugie stoi jak zaczarowane?

No cóż aby korzystnie i szybko sprzedać nieruchomość należy zastosować tzw. Home staging. Właściwie każdy z nas przynajmniej raz w tygodniu przeprowadza home staging czyli sprzątanie.

    Jednak w home stagingu chodzi głównie o to aby podkreślić atuty mieszkania i zainteresować potencjałem jakie każda nieruchomość posiada. Poza sprzątaniem, myciem okien i ogólnym przygotowaniem nieruchomości do prezentacji należy przede wszystkim ukryć wszystkie rzeczy osobiste: zdjęcia, ubrania, kosmetyki, zabawki dzieci itd. Jeśli jest taka potrzeba to odświeżyć ściany, dokupić elementy dekoracyjne, kwiaty. Przy niewielkich kosztach można uzyskać efekt „WOW”, który zachwyci potencjalnych kupców, a przecież właśnie o to chodzi.

Home staging krok po kroku:

  1. Posprzątaj – mieszkanie musi być nieskazitelnie czyste. Dokładnie sprawdź grzejniki, karnisze i parapety. W tych miejscach gromadzi się kurz a często o nich zapominamy. Kurzu nie może być również na meblach. Tapicerki i dywany muszą być odkurzone.
  2. Schowaj wszystkie zdjęcia, kosmetyki, rzeczy osobiste – kupującego nie interesuje nasze życie codzienne.
  3. Jeśli jest taka potrzeba odśwież ściany – nada to świeżości, a jeśli ściany są ciemne to rozjaśni mieszkanie
  4. Wyeksponuj okna – umyj dokładnie i odsłoń. Okna są wbrew pozorom wyjątkowo dekoracyjną częścią każdego domu. Ciężkie zasłony najlepiej zastąpić lekkimi w stonowanej kolorystyce.
  5. Zadbaj o podłogi – również ważne co okna. Muszą być odkurzone i umyte. Wszędzie. Pod meblami też. Jeśli chodzi o dywany….No cóż zasada jest taka, że czym mniej ciężkich materiałów tym lepiej. Ciężkie materiały optycznie zmniejszają pomieszczenie i sprawiają wrażenie ciężkiego.
  6. Czasami warto zrobić małe przemeblowanie  – eksponowane pomieszczenia powinny sprawiać wrażenie funkcjonalności i przestronności. Możemy uzyskać to dzięki przestawieniu mebli a nawet usunięciu niektórych z pomieszczenia.
  7. Postaw świeże kwiaty – świeże kwiaty zawsze ocieplają pomieszczenie i pełnią rolę dekoracyjną. Poza tym te pachnące niwelują brzydki zapach. Trzeba tylko pamiętać aby zapach kwiatów nie był zbyt intensywny.
  8. Łazienka – drugie najważniejsze pomieszczenie w domu. Musi być bardzo dobrze wysprzątana, kosmetyki usunięte, lustra, krany deszczownica bez smug. Ceramika, glazura musi być dokładnie umyta. Nie może być pleśni na fugach.
  9. Balkon – jeśli jest to powinien być posprzątany i zaaranżowany. Zniszczone meble, doniczki należy wyrzucić, postawić kwiaty doniczkowe, można rozwiesić hamak jeśli jest miejsce.
  10. Należy pamiętać, że dobre wrażenie robi się tylko raz. Dobrze przeprowadzony home staging na pewno zaprocentuje przy sprzedaży.