Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ile kosztuje wycena nieruchomości

Profesjonalna wycena nieruchomości to usługa, która przydaje się w różnych sytuacjach – w przypadku pojawienia się sporów sądowych dotyczących spadku, podziału majątku czy w celu zaciągnięcia kredytu. Z wyceny nieruchomości można także skorzystać w momencie sprzedaży lub zakupu nieruchomości – nie jest ona obowiązkowa, aczkolwiek bardzo przydatna. Sprawdź, na czym polega, kto może przeprowadzić i ile kosztuje wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości – co to takiego?

Wycena nieruchomości, takiej jak chociażby mieszkanie, dom jednorodzinny, działka z zabudową lub działka niezabudowana to sposób na określenie jej realnej, rynkowej wartości. Usługę tą wykonuje uprawiony rzeczoznawca majątkowy, przedstawiając po jej realizacji dokument w formie pisemnej.

Kiedy przydaje się profesjonalna wycena nieruchomości? Najczęściej wykonywana jest ona:

  • na potrzeby banku, w przypadku starania się o kredyt hipoteczny – bank potrzebuje informacji, jaka jest wartość lokalu stanowiącego zabezpieczenie spłaty zobowiązania,
  • dla sądu np. podczas dokonywania podziału majątku, w sprawach spadkowych,
  • w przypadku zakupu lub sprzedaży mieszkania, domu czy działki – w tej sytuacji warto dokonać wyceny nieruchomości, choć nie jest ona obligatoryjna. Pozwoli ona jednak zorientować się w realnych cenach rynkowych.

Dokument, jakim jest wycena nieruchomości lub operat szacunkowy, powinien szczegółowo określać wartość ocenianej nieruchomości, czyli najbardziej prawdopodobnej ceny, za jaką można sprzedać daną nieruchomość na rynku. Należy zaznaczyć, że wszelkie warunki dotyczące sporządzania wyceny nieruchomości są uregulowane prawnie w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Wycena nieruchomości – jak wygląda, kto może ją przeprowadzić?

Wycena nieruchomości może być potrzebna w różnych sytuacjach, takich jak zaciągnięcie kredytu, sprawy majątkowe w sądzie, a także gdy chcesz kupić mieszkanie lub je sprzedać. Samodzielne szacowanie wartości mieszkania, domu czy działki jest możliwe, jednakże w wielu sprawach obligatoryjne jest posiadanie dokumentu posiadającego moc prawną. W tym przypadku niezbędny jest rzeczoznawca majątkowy, posiadający odpowiednie kompetencje do sporządzenia operatu szacunkowego.

Rzeczoznawca majątkowy tworzy dokument urzędowy o mocy prawnej, jakim jest operat szacunkowy, zawierający szczegółowe informacje o wycenie nieruchomości. Dokonywana jest ona na podstawie analizy cen transakcyjnych z aktów notarialnych. Proces ten bazuje zazwyczaj na metodzie porównawczej, w której pod uwagę bierze się ceny nieruchomości o podobnych parametrach do ocenianej.

Koszt wyceny nieruchomości

Potrzebujesz zlecić usługę rzeczoznawcy majątkowemu i chcesz uzyskać informację, ile kosztuje wycena nieruchomości? Ile kosztuje wycena mieszkania, domu, działki niezabudowanej? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż koszt usługi nie jest uregulowany odgórnie w zapisach prawnych.

Całkowity koszt wyceny nieruchomości zależeć będzie od wielu czynników, w tym przede wszystkim od:

  • rodzaju nieruchomości, jej wielkości i położenia,
  • celu i zakresu wyceny,
  • stopnia skomplikowania sprawy, czasochłonności pracy,
  • posiadanej dokumentacji – czy jest ona kompletna, a także dostępności materiałów i informacji na temat cen rynkowych,
  • terminu realizacji i warunków wykonania wyceny.

Możemy jedynie określić przybliżone średnie kwoty, jakie zapłacimy za wycenę nieruchomości. Wycena mieszkania to koszt 400-800 zł, wycena domu jednorodzinnego to z kolei koszt w granicach 600-1300 zł, zaś w przypadku dużych domów, w tym domów wielorodzinnych i willi można się spodziewać cen w graniach od 1500 do nawet kilku tysięcy złotych.

Wycena działki niezabudowanej będzie również zależna od jej lokalizacji i wielkości. W przypadku mniejszych działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną koszt wyceny będzie oscylował w granicach 400-600 zł, zaś działki o dużej powierzchni, w tym działki inwestycyjne mogą być wyceniane nawet za kilka tysięcy złotych.

Najwięcej kosztuje wycena nieruchomości przeznaczonych na cele biznesowe – ceny zaczynają się od 2 do nawet 20 tysięcy złotych. Tego rodzaju usługi obejmują wycenę nieruchomości takich jak hotel, biurowiec, obiekt handlowy, salon samochodowy czy hala produkcyjna.

Wycena nieruchomości online

Niezależnie od tego, czy interesuje nas wycena działki, wycena domu jednorodzinnego, wycena domu wielorodzinnego czy wycena mieszkania, a także innej nieruchomości, istnieje możliwość skorzystania z opcji, jaką jest wycena nieruchomości online.

Tego rodzaju usługa może okazać się mniej dokładna, a także nie będzie stanowić podstawy prawnej dla sądu, urzędu czy banku, jednakże jest to rozwiązanie znaczenie tańsze i przydatne w momencie, gdy chcemy poznać np. orientacyjne ceny nieruchomości w Otwocku.

Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju usługę, musimy posiadać dane dotyczące nieruchomości – jej adres, wielkość i rodzaj, standard wykończenia. Stanowią one bazę do stworzenia przybliżonej wyceny. Wycena nieruchomości online pomocna jest, gdy chcemy dać ogłoszenie o sprzedaży domu, działki lub mieszkania, jednocześnie nie korzystając z usług rzeczoznawcy majątkowego.