Ile kosztuje wynajem domu?

Ile kosztuje wynajem domu

Rosnąca inflacja, a także chęć posiadania stałego źródła dochodu i zabezpieczenia na przyszłość – to główne powody, dla których warto zdecydować się na inwestycję w nieruchomość. Zarówno zakupiony dom, jak i mieszkanie można wynająć, uzyskując tym samym stały dopływ finansowy. Czy jednak wynajem nieruchomości rzeczywiście się opłaca? Ile kosztuje wynajem domu, a ile wynajem mieszkania? Na które rozwiązanie lepiej postawić? Pomożemy podjąć decyzję!

Wynajem mieszkania lub domu – forma lokaty finansowej

Zakup mieszkania lub domu na wynajem to sposób na inwestycję finansową, którą wybiera wielu Polaków. Wynajęcie lokalu mieszkalnego polega na oddaniu go do dyspozycji najemcy na określony lub nieokreślony czas w zamian za wynagrodzenie, jakim jest czynsz opłacany przez najemcę.

Wynajem domów w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zarówno prywatni najemcy, jak i firmy poszukujące swojej siedziby coraz chętniej poszukują sporych powierzchni do wynajęcia. W dobie pandemii docenione zostały również domy do wynajęcia za miastem oraz posiadające własny ogródek.

Inwestycja w wynajem mieszkania lub domu może mieć dwa wymiary. Zainwestować można zarówno w wynajem długoterminowy dla osób prywatnych lub firm w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub wynajem krótkoterminowy. Ten drugi rodzaj wynajmu przeznaczony jest głównie dla turystów.

Wynajem mieszkania lub domu – czy to się opłaca?

Inwestycja w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form pozyskiwania stałego dochodu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania, co wynika z faktu, że są one przystępniejsze cenowo. Zakup domu na wynajem wiąże się często z wysokimi kosztami nabycia nieruchomości, lecz jednocześnie z wyższymi zyskami z jego najmu. Dla wielu prywatnych najemców cena wynajmu domu może okazać się barierą, jednakże dom wolnostojący jest rozwiązaniem, z którego często korzystają firmy, czyniąc go swoją siedzibą.

Jakie koszty ponosi właściciel mieszkania w związku z inwestycją w nieruchomość pod wynajem? Przede wszystkim, o ile nie otrzymał mieszkania w spadku, musi nabyć mieszkanie lub dom pokrywając jego wartość lub wybierając system ratany.

Warto wiedzieć, że lokal mieszkalny można kupić na rynku wtórnym (jeśli szukasz tego rodzaju oferty możesz wpisać w wyszukiwarce internetowej np. „kupię mieszkanie Otwock„) lub na rynku pierwotnym (w tym przypadku wyszukać możesz ofert poprzez wpisanie „deweloper Otwock”). W znalezieniu idealnej nieruchomości na terenie Otwocka oraz okolic pomogą doradcy z firmy Portman, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży i rozeznanie na lokalnym rynku.

Decydując się na inwestycję w określoną nieruchomość warto dokonać kalkulacji potencjalnych zysków, jak i kosztów, które będziemy musieli w związku z nią ponieść. Należy wziąć pod uwagę wszelkie wydatki, w tym ubezpieczenie mieszkania lub domu, przeprowadzanie remontów co najmniej co kilka lat, kwotę kredytu hipotecznego zaciągniętego na daną nieruchomość.

Z drugiej strony długoterminowy wynajem i sprawdzony najemca skutkuje posiadaniem stałego, comiesięcznego dochodu. Dzięki tego rodzaju inwestycji możemy zyskać przychód w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych (szczególnie, gdy w grę wchodzą domy o podwyższonym standardzie lub luksusowe apartamenty).

Wynajem mieszkań i domów – wady i zalety

Wynajęcie mieszkania lub domu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Oba rozwiązania mogą przynieść duże zyski, jednak podjęcie decyzji, czy zakupić dom na wynajem czy raczej mieszkanie, wymaga przemyślenia.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nieco trudniej jest wynająć dom niż wynająć mieszkanie, co jest najczęściej wynikiem wysokiej ceny czynszu, jaką musi zapłacić najemca. W przypadku mniejszych mieszkań może sobie na nie pozwolić więcej osób. Z kolei dom, ze względu na dość wysoką kwotę comiesięcznej opłaty, jest rozwiązaniem, na które decydują się nieliczni lub firmy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wadą inwestycji czy to w dom, czy w mieszkanie, jest również konieczność ponoszenia opłat wynikających z remontów bądź napraw. Przed zainwestowaniem kapitału w lokal mieszkalny warto dokonać kalkulacji finansowej uwzględniającej różne scenariusze.

Trudność sprawiać może również obsługa lokatorów, nie zawsze łatwo współpracujących z właścicielem. W przypadku wynajmu lokalu warto konkretnie ustalać wszelkie zasady obowiązujące obie strony w umowie najmu mieszkania i domu, zawierając w niej kwotę czynszu, wszelkie opłaty eksploatacyjne, warunki mieszkania, a także uzgodnienia takie jak te, czy dopuszczalne jest posiadanie zwierząt, palenia papierosów, przeprowadzanie remontów na własną rękę przez najemcę bądź podnajmowanie mieszkania innym osobom. Wiele zasad wynika stricte z przepisów prawnych, w tym między innymi okres wypowiedzenia oraz ściśle określone sytuacje, w których umowę można wypowiedzieć najemcy, jednakże wszelkie kwestie formalne i podjęte ustalenia warto posiadać na piśmie.

Ile kosztuje wynajem mieszkania, a ile domu?

Wynajem domu, podobnie jak wynajem mieszkania, będzie opiewał na różną kwotę w zależności od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno lokalizacja nieruchomości, jak i standard wykończenia, umeblowanie, posiadane wyposażenie.

Cena wynajmu mieszkania, podobnie jak wynajmu domu, będzie wahać się również w zależności od metrażu i przestrzeni, jaka dostępna jest dla najemcy. W przypadku małych mieszkań, do 40mmówić można o kwocie do 2000 zł, większe mieszkania i domy to kwota kilku tysięcy złotych, zaś za największe mieszkania oraz domy, a także nieruchomości o najwyższym standardzie można spodziewać się kwoty nawet do 6.000 – 8.000 złotych miesięcznie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ceny wynajmu mieszkań i domów oraz poszukujesz doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci w wynajęciu nieruchomości w Otwocku lub okolicy, skorzystaj z oferty lidera branży – firmy Portman.