Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

O co pytać przy wynajmie mieszkania

Decydując się na wynajem mieszkania poszukuje się odpowiedniego pod kątem metrażu, liczby pomieszczeń, lokalizacji, standardu. Wybierając lokum dla siebie warto umówić się na spotkanie z wynajmującym i zadać kilka pytań dotyczących mieszkania, jego otoczenia, warunków formalnych, w tym rozliczenia, co pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowania. Dowiedz się, o co pytać przy wynajmie mieszkania!

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie do wynajęcia?

Przed wynajęciem mieszkania warto jest je najpierw dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak:

  • Otoczenie – przyjrzyj się bacznie, jak wygląda najbliższa okolica. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, dostępność połączeń komunikacyjnych, odległość od sklepów, przedszkoli i szkół, możliwość parkowania samochodu, regularny wywóz śmieci, dbanie przez administrację o wygląd osiedla.
  • Budynek – zwróć uwagę na stan techniczny budynku czy wygląd klatki schodowej.
  • Mieszkanie – w przypadku samego mieszkania należy sprawdzić przede wszystkim jego stan oraz wygląd – czy lokum spełnia wszystkie nasze wymagania, czy opis z ogłoszenia jest zgodny z rzeczywistością, czy nie ma żadnych pęknięć, oznak wilgoci, pleśni, grzybów, śladów robactwa. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie okien – czy są szczelne oraz drzwi – czy zagwarantują odpowiednie bezpieczeństwo.
  • Sprzęt oraz umeblowanie – warto upewnić się, czy mieszkanie jest umeblowane, a jeśli tak to jak wyglądają meble, czy są w dobrym stanie, a także czy urządzenia elektryczne znajdujące się w mieszkaniu działają prawidłowo.

Czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania?

Jeśli po obejrzeniu mieszkania na wynajem uznasz, że jesteś nim zainteresowany, ustal zawczasu kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest potwierdzenie, że wynajmujący jest na pewno właścicielem mieszkania. Masz prawo żądać od niego okazania aktu własności mieszkania i odpisu z księgi wieczystej bądź jej numeru do weryfikacji w elektronicznych księgach wieczystych w internecie.

Zdarzają się sytuacje, w których na prezentacji mieszkania pojawia się osoba, która nie jest właścicielem mieszkania – w tym przypadku nie ma ona prawa do podpisywania umowy, o ile nie posiada do tego stosownego pełnomocnictwa. Nie jest również dozwolone, aby lokator, który wynajmuje mieszkanie, podnajmował je lub jego część (np. pokój) bez wymaganej pisemnej zgody właściciela mieszkania.

Wynajem mieszkania – umowa najmu

Kolejną istotną czynnością przed wynajem mieszkania jest zapoznanie się z umową najmu. Jeśli wynajmujący proponuje wynajem bez umowy, powinna zapalić się nam czerwona lampka – może to skutkować wieloma problemami w przyszłości. Umowa najmu jest bowiem pisemnym potwierdzeniem obowiązków oraz praw każdej ze stron. Podpisując umowę najmu zyskujemy zatem bezpieczeństwo i gwarancję, że w przypadku jakichkolwiek sporów zostaną one z łatwością rozwiązanie na jej podstawie.

Umowa najmu powinna zawierać informacje takie jak: dane stron, określenie przedmiotu najmu, wysokość czynszu oraz dodatkowych opłat, wysokość kaucji, czas trwania umowy (określony lub nieokreślony), warunki wypowiedzenia umowy. Warto również spisać z wynajmującym protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zawarte są informacje o tym, jakie jest wyposażenie mieszkania, stan techniczny urządzeń i mieszkania oraz stan liczników.

Pytania do właściciela mieszkania

Przed podpisaniem umowy najmu należy zadać kilka pytań, które pozwolą nam uniknąć nieporozumień w przyszłości. Przy wynajmie mieszkania warto zatem zapytać o:

Czy w mieszkaniu można posiadać zwierzęta?

Niektórzy wynajmujący posiadają swoje pupile – psy, koty lub inne zwierzaki lub mają je w planach. Przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania warto zapytać właściciela, czy ma coś przeciwko tego typu lokatorom w swoim mieszkaniu.

Czy w mieszkaniu można palić?

Osoby palące papierosy powinny uzyskać zgodę od wynajmującego na palenie – nie każdy może się zgadzać, aby w jego mieszkaniu czuć było zapach nikotyny. W tym przypadku za strefę do palenia może posłużyć np. balkon (co również dobrze jest ustalić w wynajmującym).

Kto będzie pokrywał koszty napraw?

Ważną kwestią jest również ustalanie, która ze stron będzie pokrywać koszty ewentualnych usterek i napraw, a także zawrzeć ten punkt w umowie najmu. W przypadku usterek wynikających z eksploatacji urządzeń i niezawinionych przez lokatora powinny się one znaleźć po stronie wynajmującego, jednak obowiązki w tym zakresie można ustalać dowolnie. Warto również wiedzieć, że podział ten jest również regulowany w przepisach prawnych – określają go art. 6a-6f ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jakie są warunki płatności?

Chcąc wynająć mieszkanie warto zawczasu ustalić i wpisać do umowy wszelkie informacje dotyczące płatności. Kluczowym jest ustalenie ceny wynajmu oraz jej elementów składowych – czy zawiera czynsz oraz inne opłaty, czy pokrywa się je osobno. Warto zapytać o media oraz ich rozliczenie, a także o ewentualną kaucję. Przed wynajęciem mieszkania powinny zostać ustalone formy płatności oraz termin na ich uregulowanie.

W przypadku podjęcia decyzji o wynajmie mieszkania warto również dowiedzieć się o dostępność internetu oraz telewizji. Część właścicieli ma samodzielnie podpisaną umowę i oczekuje jedynie comiesięcznych opłat, zaś niektórzy wolą model, w którym to najemca podpisuje umowę z dostawcą internetu lub telewizji.

Pytania, jakie warto zadać przy wynajmie mieszkania

Podsumowując, pytania, jakie powinno się zadać podczas wynajmu mieszkania to:

  • Czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania? Jeśli nie, to czy posiada odpowiednie pełnomocnictwo do wynajmu, którego udzielił mu właściciel mieszkania?
  • Jak wygląda umowa najmu?
  • Jakie są warunki płatności – czynsz, dodatkowe opłaty, kaucja?
  • Jak jest termin płatności?
  • Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?
  • Na kogo będą mają być podpisane umowy na telewizję, internet?
  • Jak często wywożone są śmieci?
  • Kto pokrywa koszty napraw w mieszkaniu?
  • Czy właściciel jest skłonny wyposażyć nieumeblowane mieszkanie?
  • Jak wygląda kwestia parkowania? Czy wynajmujący ma prawo do korzystania z miejsca parkingowego?
  • Czy wynajmujący może korzystać z piwnicy lub schowka?
  • Czy najemca może posiadać zwierzę?
  • Czy w mieszkaniu można palić papierosy?