O co pytać przy wynajmie mieszkania?

O co pytać przy wynajmie mieszkania

Wynajmując mieszkanie najczęściej oglądamy wiele lokali poszukując oferty, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Jeśli już zdecydujemy się na wynajęcie danego lokum, warto ustalić kilka kwestii formalnych, a także uzyskać informacje, które pomogą nam w podjęciu dobrej decyzji. O co pytać właściciela mieszkania przed podpisaniem umowy najmu i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kwota czynszu i elementy składowe

Pierwszą kwestią, jaką należy doprecyzować podczas spotkania mającego na celu wynajem mieszkania, jest ustalenie, co znajduje się w kwocie czynszu. Czy jest to jedynie sam czynsz administracyjny, czy dodatkowo zawiera opłaty za media – gaz, prąd i wodę. Jeśli nie znajdują się one w kwocie wynajmu, to warto doprecyzować, w jaki sposób są one naliczane. Niektórym odpowiadać  może model comiesięcznego rozliczenia, inni preferują rozliczenie raz na kilka miesięcy.

Należy pamiętać także, że podniesienie kwoty czynszu wiąże się z koniecznością wypowiedzenia jego aktualnej wysokości przez właściciela przy jednoczesnym zachowaniu terminów określonych w przepisach prawa. Określają one również, że wzrost czynszu nie może następować częściej niż dwa razy do roku. Z drugiej strony właściciel może dać najemcy gwarancję na brak zmian w kwocie czynszu przez wspólnie określony czas.

Uważne oglądanie mieszkania do wynajęcia

W przypadku wynajmu mieszkania ogromne znaczenie ma również dokładne, staranne, sumienne i uważne obejrzenie lokalu. To, co znajduje się w opisie nieruchomości, niejednokrotnie nie przekłada się na rzeczywistość, dlatego warto zrobić rozeznanie zarówno w zakresie samego mieszkania, jak i okolicy.

Każdy, kto wstawia w Internecie ogłoszenie np. o treści „wynajmę dom Otwock” lub „wynajmę mieszkanie Otwock” pokaże nam je w samych superlatywach. Właśnie dlatego poszukując idealnego mieszkania do wynajęcia należy sprawdzać wszystkie szczegóły i dokładnie zbadać, czy rzeczywistość nie mija się z propozycją, jaką znaleźliśmy w sieci.

Uwagę przyłożyć należy do wszelkich hałasów, zapachów i wrażeń wzrokowych, jakie napotkamy – być może będą one dobrą wskazówką, że coś dzieje się nie tak. Głośne dźwięki z ulicy, nieprzyjemne aromaty z rozkładających się śmieci czy znajdujące się na ścianach ślady pleśni zdecydowanie powinny nas ustrzec przed wynajęciem mieszkania.

Baczną uwagę podczas oglądania mieszkania należy również przyłożyć do zapoznania się z jego umeblowaniem oraz z działaniem sprzętów ADG i RTV  – sprawdzenie, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń i wszystko działa prawidłowo. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie dobrze jest podpisać protokół zdawczo-odbiorczy określając w nim dokładnie wszelkie uwagi.

W przypadku wynajmu mieszkania warto dowiedzieć się także o różne udogodnienia np. możliwość korzystania z parkingu, komórki lokatorskiej, wózkowni. Dobrą decyzją jest także ustalenie zawczasu zasad dotyczących m.in. posiadania zwierząt, zmian w urządzeniu mieszkania, odpowiedzialności za naprawy czy palenia papierosów wewnątrz lokalu.

Umowa najmu – co powinna zawierać?

Oprócz wiedzy na temat tego, o co pytać przy wynajmie mieszkania, podczas kontaktu z właścicielem mieszkania warto również ustalić, jak wygląda umowa najmu. Należy pamiętać, że ustna umowa jest obowiązująca, jednak w przypadku sporów trudno będzie rozstrzygnąć ustalenia pomiędzy stronami. Właśnie dlatego zalecaną formą, szczególnie w przypadku wynajmu mieszkania trwającego dłużej niż 1 rok, jest umowa pisemna.

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Przede wszystkim dane osobowe obu stron, oznaczenie wynajmowanego mieszkania, wysokość czynszu i opłat za media, termin i sposób płatności, wysokość kaucji i zasady jej zwrotu, informacje dotyczące wypowiedzenia umowy, szczegółowe wyposażenie mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy oraz przyjęte zasady napraw w mieszkaniu.

Należy także wiedzieć, że przepis prawne regulują w podstawowym stopniu zarówno obowiązki najemcy, jak i wynajmującego. Strony mogą jednak w ramach umowy dowolnie regulować zasady panujące w wynajmowanym mieszkaniu, wprowadzając dodatkowe obostrzenia czy wymagania, które jednak nie mogą być mniej korzystne od tych wynikających z kodeksu cywilnego.

Wypowiedzenie umowy najmu

Gdy chcemy wynająć mieszkanie przed podpisaniem umowy powinniśmy również dowiedzieć się o zasady jej wypowiedzenia. Uregulowania prawne w tym zakresie znajdują się w art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tym przepisem właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzieć umowę tylko w ściśle określonych przypadkach, a w treści wypowiedzenia złożonego w formie pisemnej musi znaleźć się wyraźna przyczyna, taka jak chociażby korzystanie z lokalu w sposób sprzeczny z umową, zaniedbywanie obowiązków lokatorskich, niszczenie wspólnego mienia mieszkańców, zwłoka z zapłatą czynszu lub innych opłat przez okres dłuższy niż trzy miesiące lub wynajęcie przez lokatora mieszkania osobom trzecim bez wymaganej pisemnej zgody właściciela. W tych oraz innych wskazanych w prawie przypadkach okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc.

Strony mogą dowolnie regulować zasady, jakie znajdą się w umowie, w tym również dotyczące okresu wypowiedzenia. Jeśli nie zostaną one doprecyzowane między stronami, bierze się pod uwagę ustalenia ustawowe.

Wynajem mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy bezpiecznie wynająć mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim należy upewnić się, że zostaną dopełnione wszelkie wymogi formalne, a osoba, z którą podpisujemy umowę posiada dokumenty świadczące o posiadaniu własności mieszkania.

Kolejną kwestią jest dokładne sprawdzenie lokalu podczas prezentacji mieszkania. Należy uważnie przyjrzeć się umeblowaniu, dostępnym sprzętom, ścianom, a nawet sprawdzić balkon czy ogród. Dobrze także zrobić rozeznanie w okolicy, aby nie przydarzyła się nam żadna nieprzyjemna niespodzianka w postaci hałaśliwych sąsiadów czy przykrych zapachów z okolicy.

Niezwykle ważne są także zapisy umowy najmu, która w wyraźnym zakresie regulować powinna prawa i obowiązki stron. Podpisując umowę najmu łatwiejsze stanie się dochodzenie roszczeń w przypadku pojawienia się ewentualnych sporów niż w przypadku zawarcia umowy w formie ustnej.

Poszukując najlepszych ofert dobrze jest bacznie śledzić rynek nieruchomości. Otwock jest jednym z miast, które nieustannie się rozwija – myśląc o wynajmie mieszkania w tej okolicy warto zrobić dokładne rozeznanie w tym zakresie. W wyborze najlepszych propozycji z całą pewnością doradzić mogą specjaliści z firmy Portman, która od lat działa w branży i pomoże w doborze mieszkania, które najlepiej spełni oczekiwania klientów.