Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbardziej bezpiecznych metod lokowania kapitału. Jeśli chcesz zostać inwestorem i zakupić nieruchomość w celu jej wynajmu lub późniejszej sprzedaży, powinieneś zdobyć wiedzę, jak inwestować w nieruchomości, aby przynosiły one oczekiwane zyski. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są formy inwestowania w nieruchomości, która z nich jest obecnie najbardziej opłacalna oraz jakie są główne zasady, którymi powinien kierować się inwestor.

Jakie są możliwe formy inwestycji w nieruchomość?

Decyzja o inwestycji w nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji, na jaką formę zarabiania chcemy się zdecydować. Możliwości jest kilka, jednak przede wszystkim podzielić je można na inwestycje krótkoterminowe oraz długoterminowe. Wśród form inwestowania w nieruchomości wyróżniamy:

Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy dotyczy przede wszystkim celów turystycznych, dlatego w tym przypadku warto szukać lokali w miejscach, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Aktualnie wynajem apartamentów czy domów jest równie popularny, co korzystanie z hoteli, dlatego decyzja o zakupie takiej przestrzeni z całą pewnością zapewni szybki zwrot z inwestycji i odpowiedni dochód. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, ponieważ wiąże się z ryzykiem zdarzeń losowych, takich jak np. pandemia koronawirusa, która na dłuższy czas utrudniała pozyskiwanie dochodów z wynajmu krótkoterminowego. Co więcej posiadanie apartamentu czy domu wakacyjnego oznacza dużą rotację gości, a tym samym sprawowaniem nadzoru nad lokalem, reagowaniem w sytuacjach kryzysowych oraz częstym odnawianiem wnętrza i wymianą sprzętu.

Wynajem długoterminowy

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem długoterminowy jest z kolei sposobem na zapewnienie bezpiecznego i stałego dochodu pasywnego. Jest to aktualnie najbardziej popularna forma zarabiania na nieruchomościach, a jednocześnie bardzo polecana szczególnie dla osób początkujących. W tym przypadku również kupując mieszkanie bądź dom warto poszukać odpowiedniej lokalizacji, która będzie atrakcyjna dla wynajmujących. Pod uwagę powinno się wziąć przede wszystkim duże miasta, a mieszkanie dopasować do potrzeb potencjalnych odbiorców. Grupą docelową mogą być studenci, osoby pracujące oraz rodziny z dziećmi.

Flipping nieruchomości

 Kolejnym sposobem na zarabianie na nieruchomościach jest tzw. house flipping. Polega on na zakupie nieruchomości mieszkania lub domu w niskiej cenie, podnoszeniu standardu lokalu poprzez przeprowadzanie remontu, a następnie sprzedaży nieruchomości z zyskiem. Tego rodzaju inwestycja może zapewnić dochód w wysokości nawet 30% zainwestowanego kapitału. Wiąże się jednak z koniecznością posiadania dużej wiedzy w zakresie rynku nieruchomości, cen przeprowadzania remontu, a także oceny lokalu pod kątem zainteresowania potencjalnych nabywców. Jest to zatem metoda przede wszystkim dla doświadczonych inwestorów, którzy potrafią odpowiednio oszacować wartość nieruchomości i możliwości uzyskania zysków z jej sprzedaży.

 Inwestowanie w lokale użytkowe

Sposobem na uzyskiwanie dochodów pasywnych z nieruchomości jest także zakup i wynajem lokali użytkowych. W tym przypadku można liczyć na duże zyski, a rentowność inwestycji jest często wyższa niż w przypadku wynajmu mieszkań. Umowy podpisywane są także na wiele lat, w związku z czym zyskuje się gwarancje długoterminowych zysków. Jednakże inwestorzy decydujący się na tą formę muszą posiadać sporą wiedzę, gdyż jest to jeden z najtrudniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to przede wszystkim szansa na uzyskiwanie stałego, bezpiecznego dochodu pasywnego. Tego rodzaju inwestycje wiążą się zazwyczaj z wysoką rentownością, choć od inwestorów wymagają wiedzy i przemyślenia działań. Co więcej wraz z biegiem lat nieruchomości zyskują na wartości, a ceny mieszkań idą w górę, dlatego ich zakup wiąże się ze znikomym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału.

Wady inwestowania w nieruchomości

Do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości niezbędne jest posiadanie sporego kapitału umożliwiającego zakup domu bądź mieszkania. Nie jest to jednak jedyna wada inwestowania w nieruchomości. Kolejną jest konieczność zarządzania nieruchomością, czy to w przypadku wynajmu krótkoterminowego, czy długoterminowego. Można zlecić tego rodzaju działania firmom zewnętrznym, jednak często wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Z kolei w przypadku rozwiązania, jakim jest house flipping, istnieje duże ryzyko, że sprzedaż nieruchomości nie przyniesie zakładanych zysków, mimo zainwestowanego sporego kapitału.

Jak inwestować w nieruchomości?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w nieruchomości musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Oto kilka podstawowych kroków, jakie trzeba podjąć, aby odnieść sukces w tej dziedzinie.

Wybierz formę inwestowania w nieruchomości

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie inwestycyjnej drogi. Warto zastanowić się, czy chcemy zainwestować w nieruchomości na wynajem długoterminowy, krótkoterminowy, w lokale użytkowe, a może zająć się house flipping’iem? Każde z rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety, dlatego warto dobrze przemyśleć strategię odpowiednią dla nas.

Zbierz kapitał

Jeśli chcemy zainwestować w nieruchomości niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania bądź domu za gotówkę, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z kredytu hipotecznego. W tym celu trzeba jednak posiadać zdolność kredytową. Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego wkładu własnego.

Wybierz nieruchomość

Wybór nieruchomości powinien być podyktowany przede wszystkim zapotrzebowaniem na rynku. Pamiętać należy, że nie kupujemy mieszkania dla siebie, dlatego koniecznie należy uwzględnić potrzeby przyszłych wynajmujących. Dobrym rozwiązaniem przy wyborze mieszkania na wynajem długoterminowy będzie takie o niewielkim metrażu, z dwoma pokojami i w dobrej lokalizacji. Na większe mieszkania trudniej znaleźć chętnych.

Oblicz stopę zwrotu

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się przede wszystkim z chęcią osiągnięcia zysku. Przed przystąpieniem do działań związanych z inwestycją warto dokładnie przekalkulować stopę zwrotu, która pozwoli na ocenę rentowności przedsięwzięcia. Przemyślana decyzja inwestycyjna i dokładne obliczenia to jedne z głównych czynników zapewniających sukces inwestorom.