Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Jeśli chcesz kupić działkę, dom lub mieszkanie w pierwszym kroku powinieneś zajrzeć do księgi wieczystej, w której znajdują się informacje dotyczące faktycznego stanu prawnego nieruchomości. Tym sposobem z całą pewnością unikniesz nieuczciwych sprzedających. W tym celu niezbędny jest numer księgi wieczystej. Jak go znaleźć?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym określony jest stan prawny nieruchomości – domu, mieszkania czy działki. Jej założenie i prowadzenie odbywa się w wyznaczonych do tego wydziałach ksiąg wieczystych, działających przy sądach rejonowych. Znajdują się w niej informacje jawne dla wszystkich dotyczące właściciela nieruchomości, a także dodatkowych obciążeń i komplikacji związanych z daną nieruchomością. Z tej przyczyny decydując się na zakup terenu, budynku lub lokalu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, co jest w niej zawarte.

Jak znaleźć księgę wieczystą?

W celu znalezienia księgi wieczystej niezbędne jest posiadanie jej numeru. Umożliwia on bardzo proste odnalezienie interesujących nas informacji nawet w internecie. Wyszukiwarka ksiąg wieczystych (Elektroniczne Księgi Wieczyste) znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i za jej pomocą można bardzo szybko sprawdzić, kto jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości, a także czy lokal nie jest obciążony kredytem. Można to również sprawdzić w sądzie rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z wyszukiwarki można korzystać całkowicie za darmo, jednak niezbędne jest posiadanie numeru księgi wieczystej. W jaki sposób go znaleźć?

Numer księgi wieczystej – co to jest?

Numer księgi wieczystej jest jej indywidualnym numerem identyfikacyjnym, który umożliwia jej wyszukanie w systemie online lub w dokumentach sądowych. Składa się on z czterech kilku elementów:

  • kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego – 4 znaki, które pozwalają na identyfikację miejsce założenia KW np. RZ1Z oznacza Wydział Ksiąg Wieczystych w Rzeszowie, a RA1R – Wydział Ksiąg Wieczystych w Radomiu,
  • numer repetytorium ksiąg wieczystych – składa się on z 8 cyfr nadawanych według repertorium ksiąg wieczystych,
  • numer kontrolny księgi wieczystej – nadawany jest automatycznie przez system.

Przykładowy numer księgi wieczystej wygląda zatem następująco: RA1R/00015678/6.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

W celu znalezienia numeru księgi wieczystej skorzystać można z internetowej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych. Istnieje kilka serwisów, które odpłatnie udostępniają taką możliwość. W tym celu niezbędne jest jednak posiadanie danych dotyczących danej nieruchomości, takich jak numer działki lub adres nieruchomości (nazwy miejscowości, ulicy oraz numeru domu). Nie ma możliwości wyszukiwania numeru księgi wieczystej po nazwisku właściciela nieruchomości, ponieważ są to dane poufne.

Oprócz serwisów internetowych możliwe jest znalezienie numeru księgi wieczystej w urzędzie. W tym celu należy udać się do Starostwa Powiatowego, do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i złożyć odpowiedni wniosek o pozyskanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Konieczne jest także uiszczenie opłaty w wysokości około 50 zł. Otrzymamy wtedy wypis z wyrys z rejestru gruntów, jednak bez numeru księgi wieczystej. Aby go otrzymać niezbędne jest udowodnienie interesu prawnego dla nieruchomości. Nie zawsze będzie nim jednak chęć zakupu działki – może, ale nie musi on przekonać urzędników. We wniosku warto wskazać zainteresowanie nabyciem wskazanej nieruchomości, a sprawdzenie informacji ujętych w księdze wieczystej jako sposób ochrony przed zakupem nieruchomości zadłużonej bądź obciążonej roszczeniami i ograniczeniami.

Czy jest możliwe pozyskanie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki, jednak za darmo? Niestety nie ma takiej możliwości. Za jego uzyskanie należy zapłacić w Starostwie lub na portalu internetowym.