Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku

Aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie przyczyniły się do poszukiwania przez wielu inwestorów sposobu na ulokowanie kapitału. Do niedawna za bezpieczny sposób inwestowania uznawane były nieruchomości, jednak rosnąca inflacja, wstrzymanie wielu inwestycji budowlanych, trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych oraz rosnące stopy procentowe przyniosły niepewność w tym zakresie. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku.

Zmiany na runku nieruchomości w 2023 roku

Od wielu lat rynek nieruchomości charakteryzował stały rozwój. Ceny mieszkań sukcesywnie rosły, podobnie jak popyt na nieruchomości. Deweloperzy nie nadążali za budową nowych osiedli, które były sprzedawane na etapie tzw. dziury w ziemi. Łatwo było również uzyskać kredyt hipoteczny na bardzo dobrych warunkach. Jednakże wraz z wzrostem stóp procentowych, restrykcjami dotyczących uzyskiwania kredytów hipotecznych, rosnącą inflacją i niepewną sytuacją na rynku pracy zaobserwować można znaczny spadek popytu na mieszkania.

Trudna sytuacja gospodarcza dotknęła nie tylko osoby prywatne, lecz również deweloperów, którzy muszą się mierzyć z rosnącymi kosztami budowy. Wzrost cen materiałów budowlanych o 30% w 2021 roku przyczynił się do spowolnienia prac budowlanych wielu inwestycji na rynku pierwotnym. Od maja 2022 ceny materiałów budowlanych nieco zmalały (o 5%), jednakże pojawiła się inna przeszkoda – zmniejszony popyt spowodowany wysokimi kosztami kredytów na skutek podniesienia stóp procentowych.

Jak z kolei wygląda sytuacja inwestorów? Rosnące koszty kredytów spowodowały spadek popytu na zakup nieruchomości z rynku wtórnego oraz z rynku pierwotnego, za to zwiększone zainteresowanie wynajmem długoterminowym. Dla wielu osób zakup własnego mieszkania może być nieosiągalny finansowo, dlatego wzrastają ceny mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jednocześnie obecnie dużo trudniej sprzedać nieruchomość, zatem problemy mogą mieć wszyscy, którzy zainwestowali kapitał w mieszkania z nadzieją na uzyskania dochodu z ich sprzedaży w przyszłości.

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

Nie da się zaprzeczyć, że rok 2022 przyniósł wiele zmian na rynku nieruchomości, których skutki odczuć będzie można również w 2023 roku. Zmieni się przede wszystkim sposób inwestowania w nieruchomości. Na popularności zyska przede wszystkim wynajem mieszkań, ponieważ wielu osób nie będzie stać na zakup nieruchomości. Mieszkania pod wynajem będą się cieszyć dużą popularnością i będzie to najlepszą metodą inwestowania w nieruchomości, a także uzyskiwania dochodu pasywnego.

Wysoka inflacja to jeden czynników, który skłania do poszukiwania skutecznego sposobu na ochronę kapitału. Choć sytuacja na rynku nieruchomości jest niepewna, to przechowywanie pieniędzy na koncie nie jest dobrym rozwiązaniem – ich wartość zacznie z czasem tracić na wartości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ich odpowiednie ulokowanie, które pozwoli nie tylko na utratę wartości pieniędzy, lecz również na generowanie dochodu pasywnego.

Ryzyko inwestowania w nieruchomości w 2023

Inwestowanie w nieruchomości od lat uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału i uzyskiwanie dochodu pasywnego. W 2023 roku w dalszym ciągu zakup nieruchomości, w szczególności przeznaczonej na wynajem długoterminowy, będzie opłacalną inwestycją. Ze względu na trudności w zakupie mieszkań i wysokie koszty kredytów mieszkania przeznaczone na wynajem będą cieszyły się dużą popularnością, co oznacza niemal pewny zysk.

Z drugiej strony niektóre inwestycje będą wiązały się z pewnym ryzykiem. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nieruchomości na kredyt, którego koszty mogą znacznie wzrosnąć, zmniejszając rentowność inwestycji. Z dużą dawką ostrożności należy również podchodzić do house flippingu ze względu na potencjalne ryzyko spadku cen mieszkań z rynku wtórnego, a także mniejszy popyt na ich zakup. W konsekwencji może to doprowadzić do trudności ze sprzedażą danej nieruchomości.

Inwestorzy decydujący się na działania na rynku nieruchomości w 2023 roku powinni podchodzić do inwestycji w bardzo rozsądny sposób. Istotne jest przygotowanie skrupulatnego biznesplanu na podstawie dokładnej analizy rynku i wyliczenia rentowności inwestycji. Dokładne zaplanowanie inwestycji pozwoli na zapewnienie sukcesu przedsięwzięcia. Nie masz doświadczenia w tego rodzaju inwestycjach? Sprawdź: Jak inwestować w nieruchomości?

Czy można się spodziewać wzrostu cen nieruchomości?

Pytanie, jakie często pojawia się w kontekście aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości dotyczy tego, czy nastąpi wzrost czy raczej spadek cen nieruchomości w 2023 roku. Od kilku lat obserwuje się bowiem stały wzrost cen nieruchomości, jednak obecnie wiele wskazuje na to, że trend ten może ulec zmianie. Czy jednak rzeczywiście?

Przede wszystkim niezbędne jest spojrzenie na sytuację pod kątem wielu aspektów. Z jednej strony wysoka inflacja skłania w kierunku wzrostu cen, zaś z drugiej strony kryzys gospodarczy i rosnące koszty kredytów, trudności w ich uzyskaniu, a tym samym malejący popyt to czynniki, które działają na rzecz spadku cen nieruchomości. Spadek cen mieszkań może być zaobserwowany na rynku wtórnym, jednakże deweloperzy muszą mierzyć się również z wysokimi kosztami materiałów budowlanych oraz usług, dlatego nie ma raczej szans, żeby ceny nieruchomości na rynku pierwotnym spadły.